Via ferratas* in Dolomite Alps: Massive of Brenta

*aprīkotie klinšu maršruti

1. No kurienes sākt?

Mēs par savu bāzes nometni izvēlējāmies Carisolo kempingu Pinzolo pievārtē. Tas sanāk Val Rendenas ielejā stundas brauciena attālumā no Trento, neaizbraucot līdz Madonnai di Campiglio. Tā bija tiešām laba izvēle. Blakus šalkoja upīte un visapkārt pavērās lielisks skats uz kalniem. Var uzteikt mājīgas tualetes un dušas, kurās vienmēr skanēja uzmundrinošs itāļu radio. Blakus mājas restorāniņš un viena ferma ar neparastu gaili

2. Ko apskatīt?

Noteikti gribētu ieteikt pavakarēt La Botte picērijā Pinzolo jeb, vēl labāk, All Antica Sergheria picērijā blakus Carisolo ciematiņā. Tas sanāk tieši virs kempinga un, ja ņemsiet vietējā feodāļa vārdā nosaukto firmas picu, par izsalkumu uz kādu laiku varēsiet aizmirst. Un, kā zināms, kausiņš mājas vīna kalnā kāpējam nekad nav traucējis sagatavoties nākamās dienas uzkāpienam ..

…nākamās dienas uzkāpienam, kurš aklimatizācijas nolūkos bija uz varenajām ūdenskritumu kaskādēm Genovas ielejā. Te vislabāk izraudzīties taku, kas ved pa ielejas kreiso malu, jo tad nesanāks iet pa autoceļu. Bet var arī iznomāt kalnu riteņus un izbraukt ieleju visā garumā, līdz pat Lago Mandrone (2403 m).


Atceļā gan uzmanīgi! Kalnos ne mirkli nedrīkst zaudēt modrību. Ja itālis ar ceļa rulli palaiž jūs pa priekšu, tā ne vienmēr ir pieklājība. Īpaši, ja viņš sāk ripināt jums nopakaļ un pats labi zina, ka aiz līkuma ceļu aizšķērsojis ekskavators

Rīta espresso un ceļā! Šodien 800 m uzkāpiens līdz  Rif. Tuckett. Takas sākumam var piebraukt pa vienīgo kalnu ceļu, kas ved no Madonna di Campiglio līdz Rif. Vallesinella, tālāk pa 317 maršrutu. Virs rifugio sākas pirmās ferratas, interesants ir tālākais maršruts līdz Rif. Alimonta vai Rif. Brentei (kādas 5 stundas).

Savukārt uz Rif. XII Apostoli klasiskais maršruts ved augšā no Pinzolo. Ar mašīnu var mēģināt pabraukties līdz “ķieģelim” kādas stundas gājiena attālumā no Agolas ezera. No šejienes 12 Apustuļu mītni, kas karājas uz klinšu kraujas 2480 m augstumā, mums izdevās sasniegt 3 stundās. Apakšējā attēlā Apostoli labi redzams pa kreisi kraujas malā:

Nedaudz virs XII Apostoli ir piemiņas grota kalnos palikušajiem alpīnistiem.

Rīts. Ejam vienu no klasiskākajiem Via ferrata maršrutiem Alpos – Via ferrata delle Bocchette (304). Faktiski šī ir pirmā ferrata, kas ierīkota Brentas masīvā. Apostoli saimniece mums gādīgi iesaka paķert līdzi dzelkšņus un leduscirtņus, jo rīts bijis netipiski auksts un ledājs noteikti būšot ciets.

Kad  esam sasnieguši ledāja augšpusi, kļūst pārāk stāvs, lai turpinātu kāpt. No šejienes kā reiz sākas pirmā nopietnā ferrata. Tā ved pa augšu krietni virs ledāja zem milzonīga pārkarena klints bluķa, no kura rīta saulītē pikē lejā lāstekas. Labi, ka mums ir ķiveres.

Esam pārejā, no kuras uz otru pusi  jau rokas stiepiena attālumā vīd Rif. Agostini. No šejienes pa 321. trepēm var atgriezties atpakaļ Apostoli.

Otrs klasiskais maršruts, ko iesaka no Rif. XII Apostoli, ved pa 358. ferratu pāri centrālajai grēdai uz Rif. Tosa e Pedrotti. To nākamreiz!

Bet nu teiksim paldies lieliskajai 12 Apustuļu saimniecei. Viņa dzīvo te, augšā, visu sezonu un Pinzolo atgriezīsies tikai septembrī. Labi runā angliski un tagad arī daudz zina par Latviju:)

Ak jā, ja brauksiet garām Minhenei, neaizmirstiet apmeklēt Legolandi. Otra lielākā pasaulē! Te tiešām ir ko redzēt. Var gan ar lego mašīnīti pa amerikāņu kalniņiem izbraukt, gan pieliet pilnu objektīvu kādam tūristam:) Un arī uz Venēciju vai Berlīni braukt pēc tam vairs nebūs nekādas vajadzības – viss jau būs redzēts šeit.

paldies!